Tym razem zatrzymamy się na 5 dni (07-11.08) przy placu zabaw w Parku Wodziczki (Sołacz).
PROGRAM
PONIEDZIAŁEK, 07.08.2017:
- Teatr Kamishibai: Opowieść o Janie Czochralskim. Spektakl i warsztaty dla dzieci.
godz. 10:00 – 12:00
Historia wybitnego polskiego chemika, który dokonał prawdziwej naukowej rewolucji, a dziś niewielu o nim pamięta. Opowieść o pasji, pracowitości, talencie i dozie ryzyka, które pozwalają spełnić marzenie.
Warsztaty: domowe eksperymenty
Na warsztatach sami spróbujemy wcielić się w naukowców i przeprowadzimy prawdziwe eksperymenty. Mieszanie, dolewanie, testowanie, wybuchy, mikstury i eliksiry, a wszystko z bezpiecznych substancji, które można znaleźć w kuchni.
- Sztukmistrzowie: Ryszard Winiarski – Zagraj w sztukę. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.
godz. 13:00 – 14:30
Czy sztukę można połączyć z grą? Czy tworzenie według konkretnych reguł ogranicza formę? Jak połączyć malarstwo z matematyką? Odwołując się do twórczości Ryszarda Winiarskiego stworzymy własne zasady według których następnie skonstruujemy swoje dzieła sztuki.
- Koło Gospodyń Miejskich: Ludowe pająki
godz. 18:00 – 20:00
Koło Gospodyń Miejskich to spotkania przy robótkach ręcznych. Wbrew nazwie – nie tylko dla kobiet, zapraszamy całymi rodzinami, również dzieci. Powrócimy do rzemiosła tradycyjnego, a jednocześnie poszukamy dla niego współczesnego zastosowania. I jak to tradycja wskazuje, będzie przy tej okazji możliwość porozmawiania, poznania się i wymiany doświadczeń. Tym razem stworzymy ludowe pająki. Zainspirujemy się tradycyjną metodą i spróbujemy stworzyć nowoczesne elementy dekoracyjne.
WTOREK, 08.08.2017:
- Teatr Kamishibai: Ogród niebios. Spektakl i warsztaty dla dzieci.
godz. 10:00 – 11:30
Jedna z legend kraju Kwitnącej Wiśni opowiada historię księcia Haitamagusuku i jego żony Tamanonimo. Księżniczka zapada na tajemniczą chorobę i umiera. Książę nie mogąc się z tym pogodzić postanawia udać się do Ogrodu Niebios i odzyskać duszę swojej ukochanej. Czeka go długa droga i chwile zwątpienia.
Warsztaty: origami dla każdego
Z niepozornej kartki stworzymy małe arcydzieła. Przy odrobinie cierpliwości, każdy może się nauczyć tej niezwykłej sztuki.
- Wielkie bańki mydlane
godz. 12:00
- Sztukmistrzowie: Stanisław Dróżdż – Słownik przestrzeni. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.
godz. 13:00 – 14:30
Czy słowo może być obrazem? Jak litery mogą zaistnieć w przestrzeni? Odwołując się do poezji konkretnej i pojęciokształtów Stanisława Dróżdża pobawimy się słowami i przestrzenią, odszukując ich wzajemnych relacji.
- Koło Gospodyń Miejskich: Zdobienie ceramiki
godz. 18:00 – 20:00
Stworzymy własne kompozycje na białej ceramice. Obejrzymy tradycyjne wzory i sposoby zdobienia oraz nowoczesny design, a później zaprojektujemy własne wzory. Zapewniamy ceramiczne miseczki, choć można przynieść własne naczynia, które chce się ozdobić.
ŚRODA, 09.08.2017:
- Teatr Kamishibai: Smok Wawelski. Historia prawdziwa. Spektakl i warsztaty dla dzieci.
godz. 10:00 – 11:30
Król Krak włada miastem Krakowem mądrze i sprawiedliwie. Pewnego dnia do miasta przybywa straszliwy smok, który wzbudza grozę. Żaden z dzielnych rycerzy króla nie potrafi pokonać bestii. Wielu ludzi mylnie łączy Smoka Wawelskiego z Szewczykiem Dratewką. Tymczasem są to dwie zupełnie różne legendy. Pogromca smoka nosił imię Skuba. Opowiemy tę prawdziwą historię w naszym teatrze kamishibai.
Warsztaty: smocze warsztaty plastyczne
Jak wygląda prawdziwy smok? Jest zielony i oślizgły czy kolorowy i ziejący ogniem? Ogromny czy nieduży? Tabaluga czy waran z komodo? Groźny czy przyjazny? Spróbujemy stworzyć smoka takiego, jaki nam się marzy i jakiego sobie wyobrażamy.
- Zrób własną przypinkę. Zabawa dla dzieci i nie tylko.
godz.12:00
Przypinki, plakietki – czasem z logiem ulubionego zespołu, często reklamowe, albo okolicznościowe. Natomiast w Mobilnym Centrum Kultury możesz zrobić sobie własną, niepowtarzalną, autorką, a jednocześnie całkiem profesjonalnie zmontowaną plakietkę! Może znajdzie się na niej twój rysunek, hasło, imię… Pokaż je światu! Będzie to świetna pamiątka ze wspólnego lata w Mobilnym Centrum Kultury.
- Sztukmistrzowie: Henryk Tomaszewski – Poznańskie opowieści. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.
godz. 13:00 -14.30
Podczas warsztatów poznamy plakaty filmowe zaprojektowane przez Henryka Tomaszewskiego. Następnie zainspirowani twórczością Tomaszewskiego oraz tradycyjną typografią uliczną Poznania stworzymy własne, unikatowe projekty.
- Koło Gospodyń Miejskich: Batik
godz. 18:00 – 20:00
Rodzinne warsztaty dla dorosłych i dzieci, podczas których będziemy malować na jedwabiu. Batik to sztuka polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i barwieniu tkaniny, farbuje się jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Wykorzystamy nie tylko farby syntetyczne, ale także nauczymy się korzystać z bańki i wosku oraz „efektów specjalnych” jakie daje np. sól.
CZWARTEK, 10.08.2017:
- Teatr Kamishibai: Bajka o złotym jajku i Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem. Spektakle Kamishibai dla dzieci i kącik ilustratorski.
godz. 10:00 – Bajka o złotym jajku
godz. 12:00 – Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem
Dwa przedstawienia Kamishibai oparte na legendach zaczerpniętych z tradycji innych kultur. To spektakle, które z jednej strony opowiadają ciekawe historie, a z drugiej dają pretekst do refleksji i rozmowy na istotne tematy.
Po każdej bajce widzowie będą mogli przeistoczyć się w twórców i inspirując się usłyszaną opowieścią, samemu stworzyć ilustracje do teatru Kamishibai.
- Fotobudka
godz. 12:00
Sesja zdjęciowa dla wszystkich mieszkańców z przymrużeniem oka.
- Sztukmistrzowie: Jerzy Treliński – Taki ja. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.
godz. 13:00 – 14.30
Warsztaty wokół twórczości Jerzego Trelińskiego, sztuki konceptualnej i projektowania graficznego, podczas których stworzymy własną identyfikację wizualną.
A gdyby tak ulice poznańskie zapełnić naszymi imionami? W 1972 roku Jerzy Treliński zaczął wypełniać świat swoim nazwiskiem nadrukowywanym na kolejnych przedmiotach (ubraniach, pudełkach, książkach) ale i umieszczanym w poszczególnych przestrzeniach (na chodniku, plaży, peronie). Własne nazwisko potraktował jak znak graficzny, którym opisywał rzeczywistość. Podczas warsztatów każdy z uczestników stworzy własny wzór graficzny, który będzie go reprezentował.
- Koło Gospodyń Miejskich: Motanki
godz. 18:00 – 20:00
Na warsztatach rodzinnych dla dorosłych i dzieci nauczymy się wykonywać tradycyjne lalki szmaciane, które pełniły bardzo różne funkcje np. pilnowały, aby w domu panował dobrobyt, rodziły się dzieci. Przynosiły szczęście i chroniły od chorób.
- Pokaz Kina Plenerowego „Królowie lata”
godz. 21:00
Otwarte kino bez biletów i numerowanych miejsc. Obejrzymy wspólnie film pod gołym niebem, ciesząc się letnim wieczorem.
PIĄTEK, 11.08.2017:
- Warsztaty okołoliterackie dla dzieci.
godz. 10:00 – 11:30
Zapraszamy na warsztaty wokół twórczości Wojciecha Zamecznika, niezwykłego artysty. Zainspirujemy się literaturą i sami spróbujemy stworzyć coś wyjątkowego.
- Zabawa z piaskiem kinetycznym dla małych i dużych.
godz. 12:00
- Sztukmistrzowie: Wojciech Zamecznik – Dźwięki Poznania. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.
godz. 13:00 – 14:30
Czym różni się pejzaż dźwiękowy w zależności od miejsca, w którym jesteśmy? Czy pewne dźwięki można przypisać do konkretnych miejsc lub sytuacji? Podczas warsztatów zbadamy dźwięki Poznania i zaprojektujemy do nich plakat odwołując się do fotograficzno-muzycznych eksperymentów Wojciecha Zamecznika.
- Galeria Mobilnego Centrum Kultury
godz. 17:30
Otwarcie galerii prac z całego tygodnia. Będzie to okazja, by podziwiać wszystkie prace stworzone podczas warsztatów w minionym tygodniu. Chcemy by spotkanie miało charakter wspólnego kulturalnego pikniku plenerowego.
Wszystkie wydarzenia w ramach Mobilnego Centrum Kultury są darmowe i otwarte, a Stowarzyszenie Zielona Grupa zapewnia wszelkie potrzebne materiały.