Warta to miejsce spotkań z drugim człowiekiem, naturą i sztuką. Przestrzeń wymiany myśli i wzajemnej inspiracji.
Dlatego Warta Sztuki
Cicha woda brzegi rwie
piknik nad Wartą
link do wydarzenia na fb
Wywiad rzeka
reportaże artystyczne
link do wydarzenia na fb
Na fali
wystawa i warsztaty
link do wydarzenia na fb
Cicha woda brzegi rwie

|| SOBOTA, 28 lipca ||


Syreni śpiew
Hubert Wińczyk zaprosił na warsztaty dźwiękowe podczas, których skupiliśmy się na słuchaniu uważnym i nagrywaniu krajobrazu dźwiękowego okolic Warty. Odbiliśmy też od brzegu szukając wodnych odgłosów. Zebraliśmy miks dźwięków okołerzecznych.

|| NIEDZIELA, 29 lipca ||

Wywiad rzeka
Wędrowny Reporter wykonał dokumentację życia nad Wartą, przeprowadzi wywiady z mieszkańcami i członkami organizacji skupiających miłośników Warty.
Kolejną częścią projektu był „Wywiad rzeka”, czyli zbieranie przez Wędrownego Reportera informacji na temat Warty w życiu Poznaniaków. Nawiązaliśmy kontakt z seniorami (z Dębca i Szeląga) oraz poznańskimi wodniakami. Przeprowadziliśmy wywiady, zrobiliśmy dokumentację fotograficzną, a także otrzymaliśmy dostęp do materiałów archiwalnych (m.in. z Archiwum Cyryla).
Prześledziliśmy dawny bieg rzeki i sprawdziliśmy co z niego pozostało. Zebraliśmy wspomnienia dotyczące wianków, pikników i spływów. A także poznaliśmy oblicze Warty po godzinach: nocą i poza sezonem. A wszystko dzięki poznańskim wodniakom. Jest ich niewielu, ale przecież nie liczy się ilość a jakość. Poznańscy wodniacy to postaci barwne, z głowami pełnymi pomysłów. Już przy pierwszym spotkaniu potrafią zarazić miłością do rzeki. Odwiedzając Żeglugę Retro należy przygotować się na podróż w czasie. To jedna z najstarszych jednostek pływających po Warcie – ma 83 lata! Na jej pokładzie można spenetrować Poznań z nowej perspektywy, także poznając dawne losy rzeki i miasta. Łódka należy do Jacka i Dominiki. Woda to ich pasja i chętnie dzielą się nią z innymi. Sprawdź Żeglugę Retro





Na fali
Podsumowaniem projektu była wystawa zorganizowana w pawilonie Ogrodu Szeląg w Poznaniu. W bezpośrednim sąsiedztwie Warty pokazaliśmy zebrane materiały, artefakty z warsztatów, zdjęcia z pikniku, wywiady, zdjęcia archiwalne, nagrania audio itd.
Co wiemy o Warcie? Poza tym, że przepływa przez nasze miasto, a na mostach codziennie tworzą się potworne korki. Że latem wzdłuż jej brzegu trwa zabawa do białego rana, a o świcie przypomina wysypisko śmieci pełne pustych butelek. Że można tam pójść z psem na spacer albo pobiegać. Niewiele. Dzisiaj Warta jest tłem. Szczelnie obudowana budynkami i siatką ulic – nie istnieje w kontekście miasta.
A co z jej bogatą przeszłością? Licznymi statkami, które po niej pływały? Życiem towarzyskim, które się nad nią toczyło? Co wiemy o jej zmienionym korycie, którego ślady nadal można znaleźć w różnych miejscach Poznania?
Zaglądając w przeszłość zobaczyliśmy, że dawniej rzeka stanowiła żywą tkankę miasta. Zadaliśmy sobie pytanie, jak po latach separacji wygląda proces przywracania miastu rzeki. Spojrzeliśmy na Wartę, jako miejsce spotkań z drugim człowiekiem, naturą i sztuką. Jako przestrzeń wymiany myśli i wzajemnych inspiracji.




WARSZTATY
Na wystawie odbyły się warsztaty. Podczas spotkań z dziećmi dowiadywaliśmy się którędy płynęła rzeka, jakie zwierzęta można spotkać w zaroślach i czym jest słuchanie uważne. Zbudowaliśmy flotę rzeczną i poznaliśmy zdrowotne właściwości nadwarciańskich roślin.




FINISAŻ
Zakończeniem wystawy było spotkanie, które odbyło się 10 listopada, podczas którego było oprowadzanie, wspólne opowieści, herbata i piknik. Na zakończenie przyszły osoby, które brały udział w warsztatach, prowadzący, ale także osoby które później dowiedziały się o projekcie.
Dziękujemy i mamy nadzieję, że do zobaczenia nad Wartą!

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania w ramach zadania Centrum Inicjatyw Lokalnych – Regrantingowe i dzięki wsparciu Stowarzyszenia Instytut Zachodni, który objął projekt Patronatem
Sieć Działamy Razem


