Przedstawienie Kamishibai - Wojenne dzieci
Wandzia ma 8 lat, gdy wybucha II Wojna Światowa. Jej ojciec zostaje aresztowany przez NKWD i nie wiadomo, co się z nim dzieje. Wkrótce dziewczynka razem z siostrą, bratem i mamą zostaje zesłana na Syberię. Podczas formowania się w ZSRR armii Andersa nadarza się okazja, by wrócić do Polski. Wandzia z rodziną wsiada, więc do pociągu i rozpoczyna daleką podróż. Sprawa komplikuje się, gdy po jednym z postojów pociąg odjeżdża w dalszą drogę bez Wandy. Teraz rozpoczyna się długa wędrówka w poszukiwaniu rodziny. Czy Wandzia odnajdzie swoich bliskich? Jak sobie poradzi sama w takich warunkach? O tym jest właśnie nasza opowieść. Poznaj ją całą.

O projekcie
Chcemy rozmawiać z dziećmi o trudnych i ważnych tematach. Ponieważ dzieci potrafią wiele zrozumieć. Należy tylko znaleźć odpowiednią formę. My opowiemy im historię kamishibai o zesłańcach i ich długiej podróży z wygnania. Nie zabraknie smutnych, ale i wesołych chwil. Momentów zwątpienia i radości. Wszystko to, by pokazać i porozmawiać z dziećmi o tym, czym jest wojna i co to oznacza dla wszystkich, a zwłaszcza dla najmłodszych.
Zobacz podsumowanie projektu

Założenia projektu
Czas trwania przedstawienia: 2 godziny lekcyjne
Wiek odbiorców: 6 – 11 lat
Dodatkowe informacje: w ramach współpracy, każdy nauczyciel otrzymał od nas drewnianą skrzynkę butai oraz opowieść „Wojenne dzieci” wraz z broszurą informacyjną, która przedstawia dodatkowe informacje i jest propozycją pogłębienia tematu razem z dziećmi.
Liczba miejsc: odwiedziliśmy 13 placówek – szkół, bibliotek, domów kultury, w których pokazaliśmy nasze przedstawienie.
Czas trwania projektu: projekt został zrealizowany w listopadzie 2015 roku