-
Wayang, czyli teatr cieni w pigułce
Wayang Słowo wayang na Jawie oznacza cień, a jednocześnie nazywa wszystkie tradycyjne formy widowiskowe. Dla mieszkańców Indonezji i krajów południowej Azji wayang to niezwykle popularny teatr lalkowy. Do wayang dodaje się kolejne słowa, a wtedy rozwija się przed nami bogaty wachlarz różnorodnych odmian tej sztuki. Dodatkowe wyrazy dookreślają rodzaj stosowanych lalek lub opowiadanej fabuły. Jednak pierwotne znaczenie słowa wayang – „cień” sygnalizuje, że zawsze dzięki temu …
-
Szkoła bez klas, czyli lekcje w szpitalu
[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.80″ background_layout=”light” border_style=”solid”] W 2016 roku zrealizowaliśmy projekt Znani Nieznani w ramach programu Patriotyzm Jutra. Powstały cztery opowieści o niezwykłych Polakach, o których jednak świat zapomniał. My postanowiliśmy te postaci przypomnieć, dlatego wyruszyliśmy do 6 szkół z przedstawieniami i warsztatami odwołującymi się do Kazimierza Nowaka, Stanisława Hausnera, Jana Czochralskiego i Jana Szczepanika. Szkoły mogły się do nas zgłaszać. Okazało się, że zgłoszeń było tak wiele, że musieliśmy dokonać …
-
Wielkanoc z kamishibai
[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row _builder_version=”3.0.80″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.80″ background_layout=”light” border_style=”solid”] Jak Wielkanoc, to oczywiście jajka. A jak jajka to rosyjska bajka „O złotym jajku”. Przenieśmy się do rosyjskiej wioski, a właściwie leśnej chatki. Złóżmy wizytę pewnym ubogim staruszkom, którzy wlaściwie nie posiadali nic poza jedną kurką. Kurka choć mała, okazała się niezwykła. Chcąc pomóc opiekunom złożyła złote jajko. Ale to nie koniec historii… Zachęcamy do zapoznania się z opowieścią o tym, …
-
Kamishibai po swojemu
[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.80″ background_layout=”light” border_style=”solid”] Przed nami kolejna opowieść z cyklu inspiracji jakie daje kamishibai. Napisała do nas pani Barbara Polińska, która pracuje w bibliotece szkolnej, a w swojej pracy twórczo wykorzystuje metodę kamishibai. Tworzy własne opowieści, a także autorskie scenariusze oparte o inne książki. Z okazji Dnia Postaci z Bajek stworzyła opowieść „Bałagan w bibliotece”, w której przewijali się kolejni znani bohaterowie. Do kamishibai zaanektowała także „Czarną książkę kolorów” …
-
Historia Króla Kruków
[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.80″ background_layout=”light” border_style=”solid”] Kto zna „Legendę o Królu Kruków”? A kto wie, co tak naprawdę kryje się za tą opowieścią? Łukasz Bernady uzupełnił ostatnio naszą wiedzę podsyłając nam cenne informacje i źródła historyczne (za co bardzo jesteśmy wdzięczni). Pierwsza wzmianka na temat trębacza i kruków pojawia się w bajce niemieckiej wydanej przez A. Sella w zbiorze „Posener Findlinge”, jako lokalna baśń w niemieckiej literaturze Prowincji Poznańskiej. Przyjaciel …
-
„Kamishibai – uwielbiam”, czyli jak szerzy się wieść o kamishibai
[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.80″ background_layout=”light” border_style=”solid”] Co pewien czas dowiadujemy się o kolejnych osobach, które zajmują się kamishibai w Polsce. Bardzo nas cieszy fakt, że ta technika staje się coraz bardziej popularna. Uważamy, że takie historie powinny ujrzeć światło dzienne, dlatego z radością przedstawiamy Państwu Panią Anię Fabrykiewicz. Pani Ania trafiła na Zieloną Grupę przy okazji artykułu prof. Czachorowskiego o zastosowaniu kamishibai na zajęciach ze studentami (zob. artykuł). Pracuje w Bibliotece …
Czytaj dalej „„Kamishibai – uwielbiam”, czyli jak szerzy się wieść o kamishibai”
-
Teraupetyczne działanie kamishibai
[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.80″ background_layout=”light” border_style=”solid”] Kolejny raz upewniliśmy się, że kamishibai to wspaniała metoda pracy i to nie tylko dla dzieci. 14 listopada 2017 odwiedziliśmy FIONĘ, czyli Fundację na rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych i Autystycznych w Poznaniu. Zostaliśmy zaproszeni w ramach listopadowej premiery kolejnej bajki świata, jako część projektu realizowanego wraz Urzędem Marszałkowskim. Już na schodach przywitały nas głośne śmiechy dobiegające z ostatniego piętra. Będzie wesoło, …
-
Mobilne Centrum Kultury – infrastruktura
Dzięki dotacji jaką otrzymaliśmy w 2016 roku w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jesteśmy w stanie zainicjować nowy projekt, którym będzie Mobilne Centrum Kultury. Kultura wciąż jeszcze nie jest dostępna dla wszystkich. Są miejsca w Polsce, gdzie nie ma sprawnie działających instytucji kulturalnych – małe wioski, dawne PGRy, czy miejscowości, w których kiedyś funkcjonowały duże zakłady, a teraz panuje wysokie bezrobocie. To miejsca społecznie i kulturalnie …