Przed Tobą blog Zielonej Grupy! Chcemy dzielić się tutaj wszystkim tym, co inspiruje nas w naszej pracy artystycznej, animacyjnej i edukacyjnej. Piszemy o postaciach, których niezwykłe życie stało się kanwą dla naszych opowieści kamishibai. Dzielimy się wiedzą, która pomaga nam skutecznie pracować z dziećmi i dorosłymi. Pokazujemy sprawdzone sposoby na wzbogacenie własnego warsztatu i zdobycie nowych kompetencji.
Poznaj kulisy pracy animatora kultury i zainspiruj się do działania!
Jeśli podczas lektury naszych wpisów przyjdzie ci do głowy pomysł na wspólne działanie koniecznie odezwij się do nas! Kliknij tutaj, by przenieść się do formularza kontaktowego. Podróżujemy po całej Polsce, realizując różnorodne projekty kulturalne i społeczne. Chętnie przyjedziemy również do was, by przeprowadzić warsztaty, szkolenie, przygotować wystawę, stworzyć opowieść kamishibai…
-
Polki niezwykłe
Już od 100 lat kobiety w Polsce mają prawa wyborcze. Czyż to nie wspaniała okazja to przywołania wybitnych Polek? „Sztukmistrzynie” to trzytomowa opowieść kamishibai o niezwykłych Polkach – artystkach. Każdej z nich poświęcamy jeden tom bajki. To kobiety, o których dzieci wiedzą niewiele, a najpewniej nie słyszały o nich wcale. Chcemy to zmienić, przybliżyć im nadzwyczajne bohaterki, które mogą inspirować, stanowić wzór i motywację do własnych poszukiwań, odkrywania swoich możliwości i kreatywności, poznawania świata, …
-
Kto ty jesteś? Polak mały.
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości dużo się mówi o Polsce, Polakach, świętowaniu, krzewieniu postawy patriotycznej. Mamy więc dla was kilka propozycji jak można podejmować te tematy w pracy z dziećmi. 1. Znani/nieznani Opowiadamy o niezwykłych Polakach. O ich wielkich osiągnięciach, a przede wszystkim ogromnej determinacji w dążeniu do celu. Wskrzeszamy opowieści o tych, o których świat nieco zapomniał. Ku pamięci, ku inspiracji. W dwóch edycjach projektu (w 2016 i 2018 roku) ukazały się następujące …
-
Jadwiga Toeplitz-Mrozowska
Cykl na temat Znanych / nieznanych na mapie świata kończy pierwsza w gronie znanych / nieznanych kobieta: Jadwiga Toeplitz-Mrozowska. Zanim poznacie bajkę „Na dachu świata” dowiedzcie się koniecznie, co ją na ten dach doprowadziło. JADWIGA TOEPLITZ-MROZOWSKA (1880 – 1966) Jadwiga Toeplitz-Mrozowska urodziła się w 1880 roku w Janowicach Poduszowskich. Szybko opuściła dom rodzinny udając się na nauki do Krakowa, a później Warszawy. Od początku chciała zostać aktorką. W 1900 …
-
Henryk Arctowski
„Zimno, zimno, zimno” to mroźna opowieść o Henryku Arctowskim. Poznajcie kolejnego Znanego / nieznanego, którego nazwisko uświetnia miejsca w dalekim świecie. HENRYK ARCTOWSKI (1871 – 1958) Henryk Arctowski urodził się 15 lipca 1871 r. w Warszawie jako Henryk Artz. Jego przodkowie pochodzili z Wirtembergii, ale osiedlili się w Polsce w XVII wieku. On sam zmienił nazwisko na Arctowski, by podkreślić, że czuje się Polakiem. Jako dziesięciolatek rozpoczął naukę w gimnazjum …
-
Ernest Malinowski
Poznajcie bohatera kolejnej bajki powstającej w ramach projektu „Znani / nieznani na mapie świata”. Przed Państwem Ernest Malinowski, z opowieści „Pociąg w powietrzu”. ERNEST MALINOWSKI (1818 – 1899) Ernest Malinowski urodził się 5 stycznia 1818 r. w Sewerynach na Wołyniu. Był synem Jakuba Malinowskiego, oficera armii Księstwa Warszawskiego, szanowanego i zamożnego szlachcica i Anny ze Świejkowskich Malinowskiej. Miał starsze rodzeństwo: brata Rudolfa i siostrę Leontynę oraz młodszego brata …
-
Maurycy Beniowski
Przed Państwem cykl wpisów na temat Polaków, których nazwiska funkcjonują na mapie świata. Bo tego dotyczy druga edycja projektu „Znani / nieznani”, realizowanego przez nas w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Zaczynamy po królewsku. Od Maurycego Beniowskiego, o którym wieść rozniosła się daleko poza granice naszego kraju. W ramach projektu powstała bajka „Król z dalekiej krainy”, której premiera będzie niedługo. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z tą nietuzinkową postacią. Maurycy Beniowski (1746 – …
-
Kamishibai – narzędzie logopedów
Oto kolejna opowieść ku inspiracji. Bardzo się cieszymy, że wciąż do nas takie spływają. Oby coraz więcej! Pani Ewelina Stolarska pierwszy raz zobaczyła Teatr Kamishibai 3 lata temu w Bibliotece w Pruszczu Gdańskim. I od razu wiedziała, że to jest to, czego potrzebuje do pracy z dziećmi. Jest logopedą i kamishibai wykorzystuje jako wspomaganie rozwoju kompetencji językowych, mowy opowieściowej i budowania dialogu. Razem z dziećmi w świetlicy tworzy bajki i opowiadania. Najczęściej …
-
Kamishibajanie
Oto dalszy ciąg szerzenia dobrych inicjatyw. Bardzo się cieszymy, że zgłaszają się do nas kolejni wielbiciele metody kamishibai. Tym razem zapraszamy do Gniezna, gdzie o intensywnych działaniach wokół teatru ilustracji opowiada Marek Cybułka z CAS Largo. Co łączy Bibliotekę Pedagogiczną w Gnieźnie z CAS Largo? Oczywiście teatr kamishibai. Pod koniec kwietnia mija dokładnie rok, od kiedy fantastyczna, pełna zapału grupa ludzi postanowiła wspólnie zacząć działać. …
Zainteresowała cię tematyka Teatru Ilustracji? Więcej o kamishibai poczytaj na naszej stronie: kreatibaj.pl Tam też możesz sprawdzić ofertę naszych kamishibajowych spektakli i szkoleń.
Blog Zielonej Grupy jest otwarty także dla was! Jeśli chcecie napisać tu o naszych wspólnych działaniach, np. o warsztatach, które razem zrealizowaliśmy, koniecznie wyślijcie do nas wiadomość w tej sprawie. A może organizujecie spektakle kamishibai z naszymi opowieściami i skrzynkami butai? Chętnie zamieścimy relacje z nich na naszym blogu. Podzielcie się swoimi wrażeniami, opowiedzcie o sukcesach i trudnościach!
Zapraszamy do kontaktu!