Polacy i Ukraińcy: Podobni czy różni?
1. Organizator – Fundacja Nowej Wspólnoty
Jesienią 2019 r. grono przyjaciół i nieznajomych spotkało się by rozmawiać o życia publicznym w Polsce: o tym, jak czują się jako obywatele i ludzie, o nienawiści i pogardzie, które wyczuwają w przestrzeni publicznej, ale też o nadziei i radości, których w niej brakuje. Z rozmów płynęła wspólna potrzeba działania. Tak zrodził się projekt „Co nas łączy?” i powołana została Fundacja Nowej Wspólnoty.
Co warto wiedzieć o Fundacji Nowej Wspólnoty?
To organizacja:
- Społeczna, bo działa w interesie publicznym;
- Bezpartyjna, bo nie jest powiązana z żadnym ugrupowaniem;
- Wspólnotowa, bo ważne decyzje podejmuje na drodze wspólnych ustaleń.
Jej misja to ograniczanie polaryzacji światopoglądowej i odbudowa wspólnoty obywatelskiej w Polsce, przy czym polaryzację rozumie jako uskrajnienie poglądów i postaw, które uniemożliwia porozumienie, powoduje konflikt, a w końcu rozsadza zbiorowość, natomiast wspólnotę widzi jako zbiorowość ludzi różnych, ale szanujących się nawzajem i połączonych więzią.
Podstawowe informacje:
- Numer KRS 0000837602;
- Grono fundatorów: Joanna Kubicka, Mikołaj Lewicki, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Wawrzyniec Smoczyński;
- Partnerzy projektu „Co nas łączy?”: Fundacja Konrada Adenauera i Meta Polska.
2. Idea
Organizatorzy rozumieją, że rodzące się w Polsce czy trwające od lat konflikty nie są bezzasadne – przecie jako mieszkańcy jednego kraju wyznajemy różne wartości, mamy różne poglądy. Istnienie różnic jest naturalne i należy je szanować, warto jednak by nie przysłaniały nam tego, co jest dla nas wspólne.
Celem projektu „Co nas łączy?” jest znalezienie sposobu na rozmowę o jednym i drugim – o różnicy i o wspólnocie. Gdy się tego nauczymy, łatwiej nam będzie żyć w jednym kraju i decydować o wspólnej przyszłości.
Podstawą projektu jest spotkanie – bliskie, w ramach lokalnych wspólnot, oparte na idei partnerstwa. Jedynie ono może przerwać spiralę niechęci i przemocy i prowadzić do budowania wspólnoty. Nieodzownym elementem spotkań jest szerokie spektrum emocji, od złości do radości z porozumienia.
Gdy w ramach działań zostanie wypracowany najlepszy sposobu rozmowy, organizatorzy chcą dzielić się swoją metodą z możliwie dużą grupą ludzi – w Polsce i Europie Środkowej.
3. Dialogi
Dialogi są formą poszukiwania nowego sposobu rozmowy o tym, co nas różni i co nas łączy. Jak wyglądają?
- Odbywają się na żywo i online;
- Spotykają nieznajome sobie wcześniej osoby;
- Tworzą warunki do szczerej rozmowy bez kłótni i złośliwości, ale i bez udawania i szukania zgody na siłę.
Najbliższy ogólnopolski dialog online odbędzie się 28 marca 2023 roku w godzinach 18:00-21:00. Jej temat to: Polacy i Ukraińcy: Podobni czy różni? Realizowana jest w ramach projektu “Polacy i Ukraińcy: jak ułożyć wspólne życie?” w partnerstwie z Fundacją Boscha. Aby wziąć udział zarejestruj się tutaj: https://www.fnw.org.pl/rejestracja-podobni-czy-rozni
Co zyskasz dzięki uczestnictwu w debacie:
- Możliwość przedstawienia innym swojego zdania na temat integracji Polaków i Ukraińców;
- Okazję do spotkania i rozmowy z osobami, które myślą inaczej niż Ty;
- Szansę stworzenia z innymi porozumienia, dotyczącego tego, jak powinna wyglądać integracja Polaków i Ukraińców;
Rekompensatę za udział w wys. 145 zł w formie karty Sodexo (karty możesz użyć w większości sklepów i punktów usługowych, fizycznych i online).