Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania. Jej podstawowym elementem jest drewniana skrzynka butai, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami. Każda karta to kolejny fragment opowieści. Przy opowiadaniu wykorzystujemy również różnego rodzaju rekwizyty i instrumenty. Forma małego spektaklu teatralnego wzbogaca język, poszerza wiedzę, a jednocześnie pomaga rozwijać wrażliwość estetyczną, kompetencje kulturalne, wzmaga koncentrację i stymuluje wyobraźnię dzieci.

Kamishibai i australijskie kropki
Wraz z magiczną skrzynką butai przeniesiemy się do dalekiej Australii, gdzie rdzenni mieszkańcy opowiadają sobie legendy i tworzą niezwykłe kropkowane dzieła sztuki.

Kamishibai i indiańskie pióropusze
Indianie opowiadali sobie legendy przy ognisku – znamy jedną z nich. Jest to opowieść o orle, który myślał, że jest kogutem. Czy odkrył w końcu prawdę?

Kamishibai i podwodne stwory
Zapraszamy na opowieść o Czarnej Hańczy oraz o tym, co kryje się pod powierzchnią wody. W czasie warsztatów stworzymy morskie kompozycje za pomocą rozdmuchiwanej farby, piasku i naszej wyobraźni.

Kamishibai i złote jajko
Zapraszamy na baśń o złotym jajku, której morał powie nam, co jest w życiu najważniejsze. W czasie warsztatów dzieci wykonają bogato zdobione jajka wzorując się na jubilerskich dziełach sztuki – sławnych jajach Faberge lub też przygotują wielkanocne kolorowe pisanki.

Kamishibai i król kruków
W trakcie przedstawienia kamishibai poznamy legendę o poznańskim królu kruków i dzielnym trębaczu Bolku, który uratował miasto. Po spektaklu przyjrzymy się ptakom mieszkającym w naszym sąsiedztwie. Zastanowimy się wspólnie jak je chronić, a także stworzymy kolorowe ptaszki.

Kamishibai i smok wawelski
Co się stało ze smokiem wawelskim i kto naprawdę jest za to odpowiedzialny? W czasie warsztatów dzieci wykonają samodzielnie głowy smoków ziejących krepinowymi płomieniami.

Kamishibai i diabelskie sprawki
Poznamy jedną z polskich legend, w której występują podstępne diabły: Boruta i Rokita oraz koguty, które pokrzyżowały ich niecne plany. W czasie warsztatów przygotujemy wełniane diabełki, które są śmieszne i przyjazne, a nie złośliwe i niedobre.