Poznaj projekt Wildeckie Opowieści!
Projekt opierał się na międzypokoleniowej współpracy lokalnej społeczności, w wyniku której powstała ilustrowana opowieść na temat jednej z poznańskich dzielnic. Grupa seniorów w Schronie Kultury Europa podzieliła się z nami wspomnieniami z dawnej Wildy. Dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury zobrazowały powstałą historię. My całość złożyliśmy w formę bajki kamishibai.
Efekt zaprezentowaliśmy na otwartym pokazie, który odbył się 3 grudnia 2016 roku w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1.
Pokazowi towarzyszyła wystawa prezentująca materiały archiwalne z Biblioteki Raczyńskich (wildeckiej Filii 53) oraz proces powstawania zarówno strony tekstowej, jak i ilustracyjnej.
A dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przygotowały dla wszystkich taneczną niespodziankę.
TEATR ILUSTRACJI KAMISHIBAI (kami=papier, shibai=sztuka) jest to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania głównie dla dzieci (choć nie tylko!). Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami, a także drewnianą skrzynię butai, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści.
Kamishibai jest niezwykle uniwersalnym narzędziem. Dzięki otwartej formule każdy może dostosować sposób narracji do własnego stylu wypowiedzi, a także potrzeb i możliwości słuchaczy. Może to być głośne czytanie książki z ilustracjami, które są cały czas przed oczami widzów. Ale może to być także teatr jednego aktora, gdzie skrzynka butai i ilustracje stają się zaledwie rekwizytami. Właśnie ta dowolność sprawia, że kamishibai nie tylko doskonale skupia uwagę odbiorców, ale także pozwala się odnaleźć w nowej roli osobom, które boją się tego typu publicznych wystąpień.
Wildeckie Opowieści