24.11 – 05.12.2016
PIX.HOUSE Głogowska 35a, Poznań
Wystawa „Granice” Uli Ziober była wynikiem wielu tygodni spędzonych w podróży wzdłuż granic Polski w ramach Rowerowego Domu Kultury.
Podstawowym celem było przeprowadzenie analizy społecznej i znalezienie odpowiedzi na pytanie jak bardzo pojęcie graniczności determinuje nasze życie. Jaką rolę odgrywają granice w procesie wychowania, asymilacji i życia w danym społeczeństwie. Czy mieszkanie „na granicy” wzmacnia poczucie przynależności do danego narodu/państwa, czy wręcz przeciwnie, pogłębia poczucie izolacji i zepchnięcia na tzw. margines.
Czy granica rzeczywiście określa to kim jesteśmy? A jej przekroczenie sprawia, że stajemy się kimś zupełnie innym? I czy możliwe jest zrozumienie i zaakceptowanie kogoś, kto przybywa do nas spoza tej granicy?
Wystawa objęła fotografie dokumentujące przestrzeń polskiego pogranicza, a także ludzi, którzy na co dzień w niej funkcjonują i ją współtworzą. Oprócz zdjęć prezentowaliśmy również rysunki oraz wypowiedzi dzieci, młodzieży i dorosłych, zarejestrowane podczas licznych spotkań „granicznych”. Wszystkiego dopełniały „obiekty” będące próbą zrozumienia czym właściwie jest granica i gdzie ona przebiega – nie tylko w przestrzeni, ale także (a może przede wszystkim) w nas samych.
W ramach wystawy odbyły się także warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat. Głównym tematem spotkań były oczywiście granice oraz ludzie, którzy (z różnych powodów) zmuszeni są, by ją przekraczać.
Wystawa „Granice” została zaprezentowana także w ramach 11. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” oraz w poznańskim miejscu spotkań Jubilat.
Sprawdź również inną naszą wystawę: Wystawa PO|MIĘDZY.