Co pomniki przyrody mają wspólnego z legendarnymi Entami?
Są miejsca, gdzie granica między światem ludzi i światem magii jest tak cienka, że obie te rzeczywistości przenikają się niepostrzeżenie. Strażnikami tych miejsc od zawsze byli Entowie – starożytne drzewa, które potrafiły nie tylko rosnąć w ciszy, ale także myśleć i mówić. Ich liście były stronicami starożytnych kronik, a korzenie sięgały głęboko w historię świata.
Dla nas stare drzewa są jak Entowie, strzegący równowagi na naszej planecie, ale też w naszym mieście…
Pomniki przyrody obok nas
Jak mieszkańcy mogą skutecznie zadbać o piękne, stare drzewa, rosnące w ich okolicy? Jednym ze skutecznych sposobów jest składanie wniosków o objęcie ochroną drzew, których wymiary zgodnie z rozporządzeniem kwalifikują je do uznania za pomniki przyrody.
Jak zrobić to krok po kroku dowiecie się tutaj (instrukcja do pobrania dostępna na dole strony):
Poszukiwanie drzew o wymiarach pomnikowych może być także świetną zabawą…
Gra turystyczna
By zachęcić mieszkańców do wypatrywania wyjątkowych drzew przy poznańskich ulicach stworzyliśmy grę turystyczną. Zadaniem uczestników jest odkrycie tajemnic ukrytych wokół drzew i zaklętych miejsc. Z każdym rozwiązaniem zadania, zyskacie coraz więcej mocy i wsparcia od samej przyrody. Po ukończeniu tej niezwykłej wyprawy koniecznie nie przestawajcie rozglądać się uważnie i złóżcie wniosek o uznanie jakiegoś wybranego drzewa za żywy pomnik przyrody (wybierzcie jednak inne drzewa niż te na mapie, bo te już ktoś zdążył zgłosić!).
Nie wahajcie się! Być może to od was teraz zależą przyszłe losy naszego świata, a przynajmniej najbliższej okolicy.
Gra do pobrania:
Instrukcja zgłaszania drzew pomnikowych do pobrania:
Autorzy projektu: Zuzanna Dąbrowska, Bartosz Kolenda, Dariusz Zych
Materiały powstały jako część Zielonej Inicjatywy w ramach projektu Pracownia Aktywności Lokalnej – Kolektyw Aktywne Miasto. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele — Fundusz Regionalny.